školní rok - 2010/2011


Deváťáci ZŠ Nuselská v Jihlavě

Přijali jsme nabídku Czech Spitfire Clubu Jihlava a dne 14. září 2010 jsme se zúčastnili vzpomínkové akce ku příležitosti 70.výročí bitvy o Británii. Konala se v jihlavském Horáckém divadle. 
V první části programu se žáci 9.A a 9.B naší školy seznámili díky projekci s osudy tří účastníků bojů ve Velké Británii z našeho kraje – Karla Kuttelwaschera ze Svatého Kříže, Viléma Götha , jehož rodina pocházela z Dačic, a nám nejznámější osobnosti – Imricha Gablecha, který žije v našem městě. Z promítacího plátna k nám promluvil ještě jeden hrdina bitvy o Británii, a to Jiří Fajtl. 
Druhá část tohoto setkání nám přiblížila válečné i poválečné zážitky plk. E.Bočka, jenž v průběhu besedy odpovídal na otázky přítomných. Vedle něj na jevišti divadla seděly a vzpomínaly na svého otce dcery Karla Kuttelwaschera, které mezi nás přiletěly ze své rodné Velké Británie.
Vyprávění i projekce byly vhodně doplněny melodiemi té doby, písničkami, které byly pro vojáky vzpomínkou na domov – Hašlerova Ta naše písnička česká, tehdejší hit Škoda lásky, či Valčík na rozloučenou. Byli bychom rádi, kdyby heslo Czech Spitfire Clubu „My nezapomínáme“ platilo i v budoucnu. A proto jsou takovéto akce velice důležité. 
Návštěvu Jihlavy jsme zakončili prohlídkou zdejších katakomb.
                                                                               Lenka Jiráková a Zdeňka Herinková